środa, 6 lutego 2013

Láska nebeská - napisał Mariusz Szczygieł

Oto cztery z dziesięciu przykazań Dekalogu Aktora, stworzonego przez znanego w Czechach i Austrii Jarę Cimrmana. Więcej o tej zacnej osobie dowiecie się, gdy sięgniecie po książkę autorstwa Mariusza Szczygła.

1. Pamiętaj, że na scenie nazywasz się inaczej niż w życiu. Dobrze jest znać imiona pozostałych postaci.

2. Emocje wyrażaj raczej tyłem do publiczności. I śmiech, i płacz najlepiej wyrazisz ruchem ramion.

3. Za przedmioty rzucane na scenę nie dziękuj.

4. Przy podpowiedziach suflera nie powtarzaj wszystkich zdań, niektóre są dla twoich kolegów.

Przyjemnej lektury, tym bardziej, że jest w dużej części zbiorem luźnych felietonów inspirowanych adaptacjami filmowymi znanych utworów literackich naszych południowych sąsiadów.

3 komentarze:

 1. OOooo, uwielbiam Szczygła. Również "Gottland". Aż się chce pojechać do Czech i doświadczyć ichniejszej mentalności. :)
  Archibald Sofia

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja to go prawie kocham, za te Czechy, że on je tak kocha, jak ja, z tą różnicą, że on to robi z większą pasją i tak pieknie o nich pisze. Jak ja lubię jego książki, jego styl, język, dowcip - pełen relaks a przy okazji jak to mówią "skarbnica wiedzy".
  Ja Pana Mariusza to jeszcze pamiętam, gdy prowadził chyba pierwszy talk show w Polsce, taki z prawdziwego zdarzenia, co to się żadnych tematów, a nawet tabu nie boi, nazywał się on "Na każdy temat", rzecz jasna. Prowadził go z wielkim wdziękiem i klasom. Fajny gość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też czytałem ,, Gottland'', świetna literatura faktu. Najbardziej rozwaliła mnie historia, jak obuwniczy potentat Bata postanowił przenieśc Czechosłowację do Brazylii ( sic! ) I to nie było dla jaj, on na prawdę chciał tego dokonac :D

  OdpowiedzUsuń