czwartek, 5 lipca 2012

Jeden dzień - reż. Lone Scherfig

Nie mogłam nie zobaczyć „Jednego dnia”, skoro jego reżyserem jest Lone Scherfig. To jej „Włoski dla początkujących” przyprawiał kilka lat temu mnóstwo widzów o drżenie serca i rozbudzał marzenia o podróży do Włoch, jako remedium na smutek i melancholię życia. Później był nie mniej dobry „Wilbur chce się zabić” („Była sobie dziewczyna” jeszcze nie widziałam).

15 lipca 1988 roku, to dzień, w którym Emma (Anne  Hathaway) i Dexter (przefajny Jim Sturgess) przemówili do siebie po raz pierwszy, na uroczystości zakończenia edukacji w szkole średniej. Coś między nimi wtedy zaiskrzyło, ale nie na tyle, by rzucić się sobie w ramiona i spędzić upojną noc.  Przeczuwając, że łączy ich coś niezwykłego postanowili zagrać w grę „Spotykajmy się co rok w dniu, w którym poczuliśmy, że Ziemia pod nogami zadrżała”.  I tak, konsekwentnie przez 20 lat, porzucając na chwilę swe,  mniej lub bardziej zajmujące, zajęcia, czynili z 15 dnia lipca swoiste święto, spędzając  go zawsze razem. A opowieściom, zwierzeniom i chichotom podczas tych spotkań nie było końca. Tym bardziej, że Dexter wiódł nader światowe życie, został telewizyjnym prezenterem, a tym samym  pożeraczem damskich serc, tudzież ciał. 
Emma żyła mniej spektakularnie, ale na brak wrażeń, na swoją miarę, również nie narzekała.  Potrafiła rozkochać niejednego,  m.in.  Iana, granego uroczo przez – uwaga – syna Timothy’ego Spalla – Rafa!  

Właściwie to ta para,  Emma i Dexter  świetnie się uzupełniała, pewnie  na zasadzie harmonii przeciwieństw. Szkoda, że tak późno zdali sobie z tego w pełni sprawę, marnując na osobności mnóstwo czasu, który mogliby spożytkować wspólnie.  Ale, z drugiej strony - 20 lat dzień w dzień, ok. 7300 dni... Czy byliby w stanie to wytrzymać, przeżyć je równie pięknie jak te 20?
 Marek Grechuta śpiewał kiedyś „Najpiękniejsze/ważne sądni, których nie znamy”. Może coś w tym jest.

I na tym polega urok najnowszego filmu Lone Scherfig, zresztą, tak jak i poprzednich, wspomnianych na wstępie, że uczy, jak nie pozwolić  zawładnąć melancholii nad naszym życiem. Owszem,  nie wyklucza jej,  dostrzega jej piękno i pokazuje, że można  ją oswoić i żyć z nią w zgodzie.

17 komentarzy:

 1. Film jest bardzo przyjemny, lecz to zakończenie! Książka jest równie wciągająca, bo przecież co może poruszyć kobiece serce bardziej niż opowieść o pięknym, młodzieńczym romansie? Pozdrowienia! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NIestety, nie czytałam książki (podobno bestseller?) i nie zamierzam, nie lubię za bardzo romansów (film zobaczyłam ze względu na panią reśyser). A co do zakończenia - nie wyobrażam sobie innego, tylko takie mogło poruszyć nasze serca i skłonić do jakiejkolwiek refleksji - podobały mi się szczególnie dwie sceny - końcowa wspinaczka Dextera na wzgórze, w towarzystwie na przemian Emmy i córki, końcowa - taka rozliczeniowa - rozmowa Iana z Dexterem, no i rozmowa ojca z synem również pod koniec filmu. Z tego wynika, że końcówka filmu najlepsza, wcześniej było trochę tak sobie, nieco banalnie, zresztą cały film oscyluje w tym kierunku, uroczego podanego banału w gruncie rzeczy. Mówiłam, że nie przepadam za romansami? :)

   Usuń
  2. Ja romanse kocham! A Ian to postać wspaniała w tym filmie :D

   Usuń
 2. a ten film nie jest przypadkiem remakiem ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że nie wiem. Ale na pewno, z pewnych względów, przypomina nieco dyptyk Linklatera, ze wschodem i zachodem słońca.

   Usuń
 3. Mnie się ten film widzi (widział) jako dość banalny właśnie, takie mryg-mryg migawki i na chybcika dopowiadanie tego, co pomiędzy. Do takiej konstrukcji trzeba mieć dryg, a zmian osobowości bohaterów nie da się pokazać tylko poprzez rearanżację koafiur i ciuchostylu, obowiązujących w danym sezonie.
  Poza tym jako rowerzystka rozglądająca się na boki przed wtargnięciem na jezdnię nie jestem w stanie współczuć bohaterce ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, to było nierozsądne i słabym usprawiedliwieniem jest poryw serca, jakiego Emma doznała, tym bardziej powinna uważać, prawda? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, tylko romanse na tym właśnie bazują, gdyby bohaterki nie poddawały sie porywom serca, nie byłoby o czym pisać ...romansów

   Usuń
 5. A ten tu film pewnie jest bardziej dla kobiet niż dla mężczyzn. Ale to nic. "Kiedy Harry poznał Sally" to też typowo babskie kino, a ja na zawsze pozostanę pod urokiem tego obrazu. Ciekawe jak będzie tym razem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie bardziej dla kobiet, panom też się podobał, mam na to dowody. :) Bo ten film taki już jest, że nie padasz przed nim na kolana, ale nie możesz narzekać - jest zrobiony zgodnie z wymogami przemysłu filmowego - jest pomysł, są dobrzy, i ładni, aktorzy, dobre epizody - tu jeden zagrany świetnie przez syna Spalla, dialogi niezłe, jest fajna ścieżka muzyczna, jest trochę smiechu, trochę smutku, są ładne zdjęcia - ogolnie wszystko jest ładne.
   Oczywiście "Jeden dzień" nie dorasta do pięt "Kiedy Harry poznał Sally". Takie filmy teraz już się rzadko trafiają.

   Usuń
 6. Jak widzę, to z tego co piszesz, wynika że jednak warto obejrzeć. Pewnie to zrobię, jednak kiedy, to nie potrafię odpowiedzieć. W każdym bądź razie film załapał się na moją nie kończącą się listę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto, warto... bo ja rzadko kiedy dyskredytuję tak do końca jakiś film, w każdym staram się znaleźć coś na co warto zwrócić uwagę. ufam, że ludzie robią filmy, bo chcą się z innymi czymś, czasem mniej, czasem więcej ważnym, podzielić, a że różnie to wychodzi, trudno...

  OdpowiedzUsuń
 8. Zupełnie nie rozumiem zachwytów nad tym filmem. Obejrzałam ze względu na Hathaway, którą ogromnie lubię i tyle dobrego, że ona mnie po prostu nie zawodzi. Sama historia rzeczywiście w stylu Scherfig - może po prostu trzeba to czuć? Na mnie nie zrobiła większego wrażenia:(

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam, dla mnie ten film jest po prostu niezły. Całkiem fajny pomysł, ale jakoś słabo przedstawiony. Nie zachwycił mnie jakoś, oceniam go 6/10 Pozdrawiam i zapraszam do siebie :) www.kinosfera-extra.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to już jest z tym filmem, że nie budzi jakichś gorących uczuć. "Jest niezły" - i "tylko" czy "aż" tyle?

   Usuń
  2. Myślę, że jest tylko niezły - spodziewałem się czegoś więcej.

   Tak na marginesie, pozwoliłem sobie dodać Twój blog do obserwowanych :) Pozdrawiam.

   Usuń
 10. Film był niezły do 3/4, zakończenie było jednak mocne i wzruszające zarazem. Dlatego oceniam jako bardzo dobry. Gdyby lepiej zrealizowano wcześniejszą część i wykorzystano w pełni potencjał świetnego pomysłu, film ocierałby się o rewelację.

  OdpowiedzUsuń